מדריך מעשי לנפגעי תאונות עבודה בעת התאונה ולאחריה

בעת התאונה

 • הירגעו, וחכו לפינוי רפואי. במידה ונפגעת בתאונת עבודה מומלץ להתפנות מיד לקבלת טיפול רפואי ראשוני בבית חולים ולא לסרב לפינוי באמבולנס. רצוי שלא לדחות את קבלת הטיפול הרפואי מאחר וכל עיכוב בפניה לקבלת טיפול עשוי לפגוע בסיכויי התביעה מאוחר יותר.
 • במידת האפשר דאגו לתעד מיד את הגורם לפגיעה – רצוי לתעד כיצד והיכן נפגעתם ולצלם היטב ומכמה זויות את סוג המפגע האחראי לפגיעה (כגון: מכונת עבודה שנשברה או גרמה לפגיעה בגוף, סכין שהשתחרר ממכונה, מדרגה שבורה עליה מעדתם, סולם שנשבר בעת העבודה עליו, כיסא שבור, מעקה חסר או שבור, רצפה רטובה עליה החלקתם וכו').
 • לקחת פרטים של המעורבים בתאונה, ושל עדים למקרה – רצוי לשמור עם העדים על קשר כדי שבבוא העת אלה אכן יגיעו להעיד.

בבית החולים

דאגו שכל דבר אותו אתם חשים (או לא חשים – במקרים קשים כגון שיתוק חלקי או מלא, תחושות נימול וכו') יתועד באופן ברור וקריא ברשומות הרפואיות וכי אתם מקבלים העתק מכל מסמך רפואי שלכם.

לאחר השחרור מבית החולים

 • יש להמשיך טיפול במידת הצורך במרפאות קופ"ח אלה לרוב כוללים טיפולי פיזיותרפיה / הידרותרפיה / טיפולים ברפואה משלימה וכן בדיקות הדמיה מתאימות שיבהירו את המצב.
 • צור קשר בהקדם עם עו"ד מומחה לנזקי גוף, רצוי כזה עם ניסיון של מספר שנים לפחות, על מנת לקבל ייעוץ ראשוני והדרכה להמשך.
 • הימנע ממגע או מקשר כלשהו עם חוקרים מטעם חברת הביטוח, אל תכניס אותם לביתך, ואם חוקר או "נציג מטעם ביטוח" יוצר אתך קשר מסור כי אתה מיוצג והפנה אותו לעו"ד שלך. עלייך לצאת מנקודת הנחה שכל מעשייך מצולמים וכל השיחות אתך מוקלטות – וגם אם למשל שוחחת עם חוקר במשך שעה שלמה – ומתוכה 58 דקות דיברת דברים שהם "לטובתך" ורק במשך 2 דקות דיברת דברים שהם לרעתך – רק שתי הדקות "הרעות" שלך יגיעו לבית המשפט. בכל 18 שנותיי כעו"ד מומחה בתחום נזקי הגוף, עוד לא נתקלתי בחוקר אחד מטעם חברת ביטוח שהיטיב עם נפגע תאונת עבודה!
 • בכל מקרה בו מתעורר ספק לגבי נסיבות התאונה או עצם הזכאות לפיצוי – יש לפנות מיד לייעוץ משפטי של עו"ד מומחה לנזקי גוף.
 • במידה ונתקלת ברופא לא סימפטי או לא מקצועי – החלף רופא.
 • ככל שלעורך הדין אליו פנית יש יותר שנות ניסיון בתחום – כך סביר להניח שהוא עומד בקשר עם רופאים מתאימים, ויידע להדריך את הנפגע שלב אחר שלב בכל הקשור למהלך הטיפול הרפואי, למוסדות ולרופאים שאליהם כדאי לפנות, כמו גם אלה שמהם כדאי להימנע.

לקבלת מידע והמלצות על רופאים מסורים ומקצועיים בבתי החולים ובקופות החולים השונות, המתמחים בטיפול בנפגעים על פי תחומי ההתמחות השונים – ניתן לפנות למשרדנו בטל' 02-6250108 או בנייד 052-3829993.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

נפגע תאונת דרכים שאירעה תוך כדי עבודה, בדרך אל העבודה או בדרך מהעבודה הביתה – זכאי (ואף חייב) לתבוע את הפיצוי בגין נזקיו הן ממבטח הרכב בו נסע והן מהמוסד לביטוח לאומי. חשוב לא לפעול לבד ולהתייעץ תחילה עם עורך דין הבקיא בתחום בטרם פונים לביטוח לאומי, מאחר וקיימים שיקולים משפטיים חשובים העומדים מאחורי אופן הפנייה ובעיקר עיתויה.

פניה ספונטנית לביטוח הלאומי ללא קבלת ייעוץ משפטי מתאים לפני כן עלולה לפגוע בזכויותייך ובשיעור הפיצויים אותם תוכל לקבל!

לפני הפגישה עם עורך הדין לתאונות עבודה רצוי להכין את המסמכים הבאים:

במידה ומדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה – פעל לפי ההוראות המפורטות ב"מדריך לנפגעי תאונות דרכים" באתר זה.

 • דו"ח פציעה על האירוע – במידה ומולא.
 • דו"ח חקירה של משרד העבודה והרווחה – במידה ובוצעה כזו. במידה ומדובר תאונת עבודה קטלנית או בתאונת עבודה בה נפגע העובד באופן קשה יש לדווח בהקדם למפקח על העבודה במשרד העבודה והרווחה על מנת שיחקור את נסיבות התאונה.
 • צילום של תיק המשטרה – במידה והתאונה מערבת חקירה משטרתית, והחקירה הסתיימה. במידה והחקירה עדיין לא נסתיימה ולא ניתן לקבל עותק מתיק החקירה, העתק מעדות הנפגע עצמו במשטרה.
 • פרטי הביטוח של המעביד – ביטוח צד ג' וכן ביטוח חבות מעבידים.
 • כל המסמכים הרפואיים במקור – רצוי להכין סט של העתק מכל מסמך ומסמך ולסדרם כרונולוגית מהמוקדם למאוחר.
 • העתק מכל אישורי המחלה – תעודות אי כושר לנפגע בעבודה.

מסמכים שניתן להמציא לעורך-הדין במועד מאוחר יותר:

 • אישור המעביד על משך תקופת ההיעדרות מהעבודה והאם בתקופה זו לא שולם שכר או האם שולם שכר על חשבון ימי מחלה.
 • באם הנך שכיר/ה: טופס 106 שנה אחרונה + תלושי שכר חצי שנה לפני התאונה ועד להווה.
 • באם הנך עצמאי: 3 דוחו"ת שומה אחרונים.
 • קבלות בגין כל הוצאה הקשורה לתאונה, ולמשל: נסיעות לטיפולים / דלק / מוניות רכישת תרופות ומשככי כאבים טיפולים רפואיים בדיקות הדמיה רכישת אוכל מוכן בתקופת האשפוז העסקת עזרה ו/או סיעוד בתשלום ועוד.

לאחר הפגישה עם עורך הדין – יש להמשיך ולפעול בהתאם להנחיותיו, לא להסתיר ממנו דבר, ולא לנקוט בהליך כלשהו (כגון הגשת תביעה לביטוח לאומי או לכל גוף אחר) מבלי ליידעו.

לאורך ניהול התיק יש לדאוג ליידע את עורך הדין שלך בכל פרט שהוא כולל ההתפתחויות במצב הרפואי והתפקודי שלך שינויים תעסוקתיים במקום העבודה או בתפקיד במשכורת או בשעות העבודה הפסקת או התחלת לימודים או הכשרות מקצועיות ועוד.

מאמר זה נכתב ע"י עו"ד אהרוני אלון, מוגש כשירות לציבור הנפגעים, ואין בו כדי להחליף ייעוץ משפטי פרטני בכל מקרה ומקרה. כל הזכויות שמורות למחבר – אין להעתיק, לפרסם או להפיץ מאמר זה או חלקים ממנו ללא רשות מפורשת בכתב מהמחבר. הדברים מובאים, מטעמי נוחות הקורא, בלשון זכר, אך מכוונים לשני המינים.